În cadrul ședinței extraordinare de vineri, 26 iunie, a Consiliului Raional Orhei, cu votul a 24 de consilieri raionali, a fost eliberată din funcție întreaga conducere a raionului: președintele Vasile Adașan și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean.

În aceeași ședință, cu votul a 25 de consilieri, Valentin Uncu, din partea Partidului Acțiune și Solidaritate, a fost ales în funcția de președinte al raionului Orhei, a anunțat Sergiu Aga, fost candidat la alegerile locale de la Orhei.

„Vă mulțumesc mult, dragi consilieri. Sper să fim o echipă unită, nu după culori politice, ci după evaluări, după rezultate. Mulțumim tuturor celor care au fost implicați în acest Consiliu”, a declarat Uncu.

De asemenea, Sergiu Aga și avocatul Ștefan Burlaca au fost desemnați reprezentanți ai Consiliului.

Vasile Adașan a fost șef al Inspectoratului de Poliție al municipiului Orhei și a ajuns consilier raional din partea partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), după ce a obținut doar 170 de voturi pentru funcția de primar. Acesta a fost ales în 2023 în funcția de președinte al Consiliului raional. A fost susținut pentru această funcție de două partide afiliate deputatului fugar Ilan Șor: FASM și Renaștere.