Cetățenii vor putea găsi adăpost de soarele arzător, apă potabilă și, dacă este necesar, asistență medicală calificată, transmite rupor.md. Potrivit meteorologilor, în țară au fost anunțate niveluri de alertă meteorologică galben, portocaliu și roșu. În funcție de regiune, temperatura aerului va ajunge la +33…+41°C.

În contextul caniculei extreme, salvatorii recomandă, pe cât posibil, să nu iasă afară și să evite activitățile fizice intense între orele 11:00 și 18:00. Cetățenilor li se recomandă să consume mai multă apă, să evite alcoolul, care contribuie la deshidratarea organismului și amplifică efectele negative ale temperaturilor ridicate.

De asemenea, cetățenii sunt sfătuiți să poarte îmbrăcăminte ușoară, de culori deschise, să utilizeze pălării și, în niciun caz, să nu lase copiii, persoanele în vârstă sau animalele de companie în automobilele parcate, chiar și pentru o perioadă scurtă de timp.

GHIȘC reamintește că, în perioada de caniculă severă, riscul de incendii de vegetație crește semnificativ. Salvatorii îndeamnă să nu se aprindă foc pe terenuri deschise, mai ales în apropierea vegetației uscate, și să nu se arunce resturi de țigări neapărate pe câmpuri și în zone cu iarbă uscată.

În plus, înotul este recomandat doar în locuri special amenajate și controlate. Este interzis să se intre în apă după consumul de alcool sau după o expunere prelungită la soare. Părinții sunt rugați să nu își lase copiii nesupravegheați în apropierea apei.

În cazul apariției unor situații de urgență, cetățenii trebuie să sune imediat la numărul de urgență 112.