Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunțat pe 22 iunie despre intenția de a demisiona. Conform informațiilor furnizate de „Radio Europa Liberă”, el va rămâne în funcție până la alegerea unui nou lider al Partidului Laburist.
Informații despre pregătirile lui Starmer de a anunța demisia au fost raportate de mass-media britanică, care citează surse, încă din weekend. Principala cauză a demisiei este nemulțumirea crescândă în interiorul Partidului Laburist, inclusiv printre membrii guvernului.
Potrivit lui Starmer, laburiștii au dat un răspuns la întrebarea dacă îl consideră cel mai bun candidat pentru funcția de lider al partidului la următoarele alegeri.
„Am auzit acest răspuns și am decis să demisionez”, a declarat premierul.
Starmer a menționat că pe 9 iulie va începe oficial campania pentru alegerea unui nou lider al Partidului Laburist, care va deveni următorul prim-ministru al țării. Până pe 16 iulie, se va ști cine își va depune candidaturile.
Mulți comentatori consideră că cel mai probabil candidat pentru funcția de lider al partidului este Andy Burnham, fostul primar al Manchester-ului, care este considerat cel mai popular politician în rândul laburiștilor.
Amintim că Partidul Laburist, sub conducerea lui Starmer, a obținut o victorie convingătoare la alegerile de acum doi ani. Totuși, ulterior, popularitatea acestuia a scăzut brusc pe fondul problemelor economice, creșterii tensiunilor legate de migrația ilegală și scandalului legat de numirea lui Peter Mandelson ca ambasador în SUA. Criticii au subliniat relațiile sale de prietenie cu Jeffrey Epstein, condamnat pentru crime sexuale.
Informațiile despre posibila demisie a lui Starmer au început să apară frecvent în mass-media britanică după alegerea lui Andy Burnham în parlament pe 18 iunie.
Cu o zi înainte, președintele Statelor Unite, Donald Trump, a menționat, de asemenea, despre demisia iminentă a lui Starmer pe rețeaua sa socială Truth Social. Potrivit lui Trump, premierul britanic „a eșuat grav în două probleme extrem de importante - imigrație și energie, inclusiv deschiderea zăcămintelor de petrol din Marea Nordului”.
Keir Starmer ocupă funcția de prim-ministru al Marii Britanii din iulie 2024.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în prezent despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Este simplu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



