Problema corupției în sistemul Procuraturii este „un balon prea inflamat”, consideră președintele Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), Dumitru Obadă. Declarația a fost făcută în cadrul emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8, funcționarul punctând că există acuzatori care se află în căutare.
Obadă a mai spus că, dacă există procurori care recurg la corupție, aceștia trebuie să ajungă la închisoare. În același timp, potrivit lui, autoritățile pornesc de la prezumpția nevinovăției.
„Dacă avem, atunci trebuie trimiși la pușcărie pe cei care sunt corupți. Nu avem atât de mulți procurori cu probleme de integritate etică și financiară. Deci, a fost cumva balonul ăsta prea tare inflamat”, a spus Obadă.
În același timp, funcționarul a mai relatat, cu referire la Vasile Plevan și Andrei Balan, care au fost promovați de CSP, deși au picat de două ori vettingul, că membrii Comisiei de evaluare formulează doar o recomandare, iar „instanța de judecată” este Consiliul Superior al Procurorilor.





