După ședința cabinetului de miniștri, oficialul a subliniat că respectă persoanele care lucrează în interesul statului. A declarat că noile reguli sunt necesare, transmite realitatea.md. "Din punctul meu de vedere, ca militar de carieră, pensionarea la 33-37 de ani este oarecum nedreaptă, când alți cetățeni ies la pensie la 63 de ani. (...) Cei care lucrează în structuri de stat au nevoie de un salariu care să îi motiveze să servească în beneficiul cetățenilor. Iar acest lucru le-ar permite să își desfășoare activitatea pe termen lung. Vreau să înțeleg că orice serviciu implică investiții mari. Instruirea, pregătirea". Iar dacă o persoană iese la pensie la 30-40 de ani, "aceste investiții nu sunt apreciate", a declarat Anatolii Nosatîi. Conform reformei salariale, vârsta de pensionare pentru militari și funcționarii publici cu statut special va fi crescută treptat de la 45 de ani în 2027 la 50 de ani în 2036.