Poliția Moldovei a comunicat pe 23 iunie că va desfășura astăzi o acțiune în memoria polițiștilor decedați în urma unui accident petrecut cu o zi înainte. La ora 9:00, vehiculele de serviciu ale poliției din întreaga țară vor activa simultan sirenele. Cetățenii sunt rugați să nu se sperie și să manifeste respect și solidaritate.
„Acest gest simbolic reprezintă un omagiu adus polițiștilor pentru sacrificiul, devotamentul și serviciul colegilor în beneficiul cetățenilor și al siguranței publice”, au explicat reprezentanții poliției, exprimându-și condoleanțele familiilor și celor apropiați ai celor decedați.
De asemenea, poliția a îndemnat cetățenii să nu se sperie de sirene, subliniind că aceasta este o acțiune comemorativă. „Vă rugăm să manifestați respect, înțelegere și solidaritate în acest moment de doliu”, au adăugat oficialii din cadrul poliției.
Amintim că, pe 23 iunie, în raionul Sîngerei, un vehicul a lovit doi angajați ai poliției de patrulare. Cei răniți au fost transportați la spital în stare extrem de gravă, unde, din păcate, au decedat.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în prezent despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





