Inițiativa a fost elaborată de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Secretarul general al MAI, Valentin Cioclea, a declarat că proiectul vizează implementarea unui mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite, inclusiv SIM‑cartelor și eSIM-urilor, înainte de activarea serviciului, transmite moldpres.md. Potrivit acestuia, scopul proiectului nu este de a limita accesul cetățenilor la serviciile de comunicații electronice, ci de a elimina vulnerabilitatea existentă legată de posibilitatea utilizării anonime a unui număr de telefon, ceea ce duce la creșterea numărului de fraude telefonice. "Există situații în care un număr de telefon poate fi achiziționat și utilizat fără a putea stabili identitatea persoanelor care se află în spatele acestuia. Această vulnerabilitate este folosită în special în cazul fraudelor telefonice, înșelătoriilor online, alarmelor false și altor activități ilegale", a subliniat Valentin Cioclea, adăugând că, în ultimii ani, daunele cauzate de fraudele telefonice și online au crescut de la 40 de milioane de lei în 2023 la aproximativ 157 de milioane de lei în primele cinci luni ale anului 2026. Proiectul nu interzice cardurile preplătite și nu limitează vânzarea acestora. Cetățenii vor putea în continuare să achiziționeze astfel de servicii, diferența fiind că activarea va avea loc după identificarea utilizatorului. "Inițiativa nu prevede supravegherea comunicațiilor, nu permite accesul la conținutul apelurilor și mesajelor, nu afectează datele de trafic sau locația", a subliniat secretarul general al MAI. Proiectul prevede ca noile reguli să intre în vigoare la 12 luni după publicarea în Monitorul Oficial. Potrivit autorilor inițiativei, perioada de tranziție va permite operatorilor să își adapteze sistemele interne, să dezvolte soluții digitale pentru identificarea de la distanță și să aloce resursele necesare pentru implementarea noilor cerințe. În timpul discuțiilor despre proiect, unii deputați au propus reducerea termenului de implementare a noilor prevederi. Conform datelor statistice, în Republica Moldova sunt active aproape 1,6 milioane de SIM‑cartele preplătite, ceea ce reprezintă 42,7% din numărul total de conexiuni mobile. Autoritățile afirmă că anonimatul oferit de aceste cartele este adesea folosit în fraude, înșelătorii și apeluri false. Numai în 2025 au fost înregistrate 1190 de mesaje false despre bombe și abuzuri în apelurile către serviciile de urgență, iar din cauza dificultăților de identificare a autorilor, doar unul din 29 de cazuri a ajuns în instanță. SIM‑cartele preplătite sunt folosite și în activități de contrabandă la frontieră, inclusiv pentru controlul de la distanță al dronelor prin rețele mobile. În astfel de cazuri, identificarea operatorilor este adesea dificilă. În ultimii cinci ani, au fost documentate 129 de astfel de incidente.