Pe 23 iunie, Nicușor Dan va organiza din nou consultări cu liderii formațiunilor politice privind numirea prim-ministrului, după ce guvernul propus de Adrian Veștea nu a primit voturile necesare pentru aprobat, informează Digi24, citând „Europa Liberă”.
Întâlnirile cu reprezentanții tuturor partidelor vor avea loc la Palatul Cotroceni, cu fiecare formațiune pe rând, începând cu ora 13:00. Administrația prezidențială a precizat că scopul este identificarea unui candidat la funcția de premier care să primească sprijinul necesar în Parlament pentru formarea unui nou guvern.
Reamintim că România a intrat într-o criză politică în aprilie 2026, după ieșirea social-democraților din coaliția guvernamentală, ceea ce a dus la demisia guvernului condus de Ilie Bolojan, reprezentant al Partidului Național Liberal (PNL). Primul candidat „extraparlamentar” propus de președinte, Eugen Tomac, a renunțat la mandat din cauza lipsei de sprijin. Ulterior, Dan l-a nominalizat pentru funcția de premier pe membrul PNL Adrian Veștea, însă candidatura acestuia nu a fost susținută de Parlament.




