Un moldovean de 59 de ani este bănuit că ar fi organizat migrația ilegală a ucrainenilor. Informațiile au parvenit către responsabilii din Republica Moldova de la funcționarii din țara vecină.

Cetățeanul ar fi făcut parte dintr-un grup criminal organizat, activitatea căruia a fost documentată. Conaționalul ar fi avut rolul de transportator.

Cu ajutorul lui, bărbații ucraineni ar fi traversat clandestin frontiera Moldovei, evitând astfel încorporarea în armată.

Inițial, moldoveanul a fost reținut în Ucraina, când transporta ilegal 7 cetățeni, ascunși într-un autocamion. Ulterior, el ar fi traversat ilegal frontiera și ar fi revenit acasă, unde este documentat.