Ministrul Mediului, George Hajder, a comunicat că a suspendat ordinul care permitea vânătoarea căprioarelor și cerbilor nobili. Potrivit acestuia, ministerul va efectua un nou recensământ al populației de animale și va organiza audieri publice. Hajder a subliniat că a auzit îngrijorarea societății și este de acord că astfel de decizii trebuie luate doar după o discuție amplă a problemei.

„Suspend acțiunea ordinului privind vânătoarea căprioarelor. Înțeleg reacția și empatia oamenilor. Mie însumi îmi este greu să vorbesc despre acest subiect și cu atât mai mult să iau astfel de decizii. Dar trebuie să numim lucrurile pe nume: gestionarea populației de faună sălbatică nu este o invenție a Moldovei. Este o obligație legală a ministerului Mediului și o practică aplicată în țările Uniunii Europene. Mulți miniștri au evitat acest subiect, deoarece este incomod și nepopular. Dar dacă îl ignorăm, problema nu va dispărea. Adevărul este că în anumite zone ale Moldovei, numărul căprioarelor depășește semnificativ norma recomandată. În unele locuri, acesta este de aproape șapte ori mai mare decât limita admisă. Acest lucru creează o presiune asupra pădurilor tinere, habitatelor naturale și terenurilor agricole”, a declarat Hajder pe rețelele sociale.

Hajder a explicat că va dispune realizarea unui nou recensământ al populației de animale și va începe audierile publice.

„Am auzit îngrijorarea oamenilor și sunt de acord că astfel de decizii necesită o discuție amplă a problemei și explicații mai detaliate. Vom efectua un nou recensământ al numărului real de animale și vom organiza audieri publice pentru a decide împreună cum să acționăm în continuare”, a adăugat Hajder.

Reamintim că în Moldova, prin ordinul ministerului Mediului, se intenționa distrugerea a 913 căprioare și 534 de cerbi. Despre acest ordin al ministerului au vorbit fostul șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, și deputatul Vasile Costiuc, criticând această decizie. Ministrul Mediului, George Hajder, a declarat pe 17 iulie că aceasta este o măsură necesară, aplicată anual în cazul depășirii numărului de animale sălbatice. Potrivit lui Hajder, dacă numărul animalelor nu este reglementat, acest lucru dăunează pădurilor tinere și terenurilor agricole.

Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.