Modificările legislative au fost aprobate de Guvern la inițiativa Ministerului Justiției, informează ipn.md. Conform datelor Ministerului Justiției, în cazul condamnaților absenți la momentul pronunțării sentinței, instanța judecătorească va putea, de asemenea, să declare în căutare aceștia, precum și să aplice măsura arestului preventiv. Autoritățile susțin că astfel va fi eliminat intervalul de timp în care condamnatul ar putea încerca să se ascundă sau să părăsească teritoriul Republicii Moldova. De asemenea, se preconizează extinderea monitorizării electronice pentru persoanele obligate să nu părăsească localitatea sau țara, precum și pentru persoanele eliberate temporar sub control judiciar. În plus, în Codul de procedură penală se introduce noțiunea de „interdicție” cu două tipuri distincte: informativă și de frontieră. Aceste măsuri vor fi integrate în resursele informaționale ale statului pentru a facilita stabilirea locului de aflare a persoanei și îmbunătățirea schimbului de informații între instituții. Conform Ministerului Justiției, modificările sunt destinate consolidării mecanismelor de executare a hotărârilor judecătorești și prevenirii cazurilor în care persoanele condamnate evită executarea pedepselor penale.