Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decretul privind retragerea cetățeniei Republicii Moldova pentru Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate.

Decizia a fost luată în conformitate cu legislația în vigoare, având în vedere statutul și activitatea acestuia în cadrul instituției menționate.