Președinta Maia Sandu afirmă că a aflat din investigația Ziarului de Gardă despre neconcordanțele din CV-ul lui Dumitru Vangheli, directorul MoldATSA, și susține că instituțiile responsabile au eșuat atât la angajarea acestuia, cât și în monitorizarea activității sale.

Șefa statului a declarat că subiectul a fost discutat la nivelul Guvernului, iar premierul a dispus verificări pentru a stabili de ce informațiile prezentate de Vangheli nu au fost depistate la momentul concursului.

„Omul și-a asumat pe proprie răspundere declarațiile pe care le-a făcut în CV, dar e clar că trebuia să se facă o verificare mai serioasă la momentul angajării”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a criticat și politicile salariale de la MoldATSA, pe care le consideră abuzive, acuzând inclusiv Consiliul de Administrație că nu a sesizat la timp neregulile.

„Nu este clar de ce toate aceste abuzuri nu au fost semnalate și depistate de oamenii care trebuie să supravegheze activitatea întreprinderii și de ce am aflat cu toții doar din investigațiile Ziarului de Gardă”, a spus șefa statului.

Întrebată dacă Serviciul de Informații și Securitate a avertizat anterior despre eventuale falsuri în CV-ul lui Vangheli, Maia Sandu a precizat că au existat anumite suspiciuni, care au fost verificate, însă concluziile prezentate atunci au indicat că acestea nu se confirmă.

Potrivit președintei, inclusiv controalele efectuate după apariția suspiciunilor au fost insuficiente, iar recomandările primite puneau accent pe eficiența activității întreprinderii și pe îmbunătățirea indicatorilor de performanță.

„Au fost eșecuri în sistem de mai multe ori, care au permis ca această persoană să intre în funcție și să fie în funcție o perioadă de timp”, a conchis Maia Sandu.

Amintim că întreprinderea de stat MoldATSA se află în centrul unui scandal după ce o investigație a Ziarului de Gardă a arătat că directorul instituției, Dumitru Vangheli, ar fi inclus în CV informații neconforme cu realitatea privind studiile și experiența sa profesională în Canada. În urma dezvăluirilor, Agenția Proprietății Publice l-a demis din funcție începând cu 22 iunie.

Dumitru Vangheli va fi demis luni de la conducerea MoldATSA. APP invocă pierderea încrederii.