Potrivit declarațiilor președintelui, a primi bani nemeritați este imoral, iar aceste sume ar trebui să fie restituite, conform informațiilor furnizate de deschide.md. Președintele a subliniat că nu a recomandat-o pe Taburcanu pentru funcția din MoldATSA și că nu a fost informată despre angajarea acesteia. "Este evident că, în calitate de specialist în comunicare, ea nu a putut să demonstreze rezultate care să justifice suma de 120 de mii de lei. Nu îmi pot imagina ce ar trebui să facă un specialist în comunicare pentru a câștiga astfel de bani. Aceasta pare a fi o sumă obținută nemeritat. Nu știu ce a făcut ea. Din punctul meu de vedere, este imoral să iei bani pe care nu i-ai câștigat, iar acești bani trebuie returnați", a subliniat președintele. Amintim că purtătoarea de cuvânt a MoldATSA, Anastasia Taburcanu, a anunțat despre demisia sa și a declarat că va restitui toate sumele primite sub formă de bonusuri și plăți suplimentare la salariul de bază pe perioada activității sale în instituție. Această decizie a fost luată la câteva ore după publicarea unei investigații de către Rise Moldova, care susține că, în mai puțin de un an de activitate în MoldATSA, Taburcanu a obținut peste un milion de lei. Conform jurnaliștilor, în 2025, venitul său lunar depășea 75 de mii de lei, iar în 2026 a crescut cu peste 120 de mii de lei pe lună.