Președintele Moldovei, Maia Sandu, a organizat o conferință de presă împreună cu președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, pentru a discuta rezultatele celui de-al doilea summit «Moldova — Uniunea Europeană», care a avut loc la Bruxelles pe 22 iunie.
Liderii au abordat subiecte precum parcursul european al Moldovei, reformele necesare, deschiderea de noi clustere de negocieri, integrarea treptată a țării în piața unică europeană, consolidarea securității și sprijinul oferit de Uniunea Europeană.
Summitul a avut loc la o săptămână după demararea negocierilor pentru primul cluster — «Valorile fundamentale».
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid toate informațiile importante despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



