La al doilea summit „UE-Moldova”, care a avut loc pe 22 iunie la Bruxelles, Uniunea Europeană a anunțat noi investiții pentru țara noastră. UE va aloca 232,7 milioane € pentru reconstrucția drumului Porumbrei—Comrat, 11 milioane € pentru întărirea capacității Moldovei de a face față atacurilor hibride și 17 milioane € pentru dezvoltarea infrastructurii de frontieră.
La summit au participat președintele Comisiei Europene Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European António Costa și președintele Moldovei Maia Sandu.
Principala atenție a participanților la întâlnire a fost îndreptată către următorii pași ai procesului de aderare a Moldovei la UE și integrarea ulterioară a țării în spațiul european.
„Locul Moldovei este în Uniunea Europeană. Curajul, determinarea și angajamentul cetățenilor săi apropie în fiecare zi țara de UE. Europa este alături de Moldova — pentru reforme, noi oportunități și un viitor comun în lume, libertate, democrație și prosperitate”, a explicat Ursula von der Leyen.
La summit s-a subliniat, de asemenea, progresul Moldovei în integrarea treptată în UE. Este vorba despre participarea țării la Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), inițiativa Roam Like at Home și programul „Creativ Europa”.
Comisia Europeană a anunțat, de asemenea, intenția de a extinde, începând cu 2027, accesul tinerilor moldoveni la programul de călătorii cu trenul DiscoverEU și de a sprijini aderarea completă a Moldovei la viitorul program Erasmus+.
Liderii au acordat o atenție deosebită provocărilor regionale legate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei. Participanții la summit au confirmat disponibilitatea de a întări reziliența, securitatea și instituțiile democratice ale Moldovei.
În UE s-a subliniat că vor continua să sprijine Chișinăul în combaterea încercărilor de destabilizare. În special, săptămâna trecută Uniunea Europeană a impus sancțiuni împotriva a șase persoane implicate în astfel de acțiuni.
În timpul summitului, Ursula von der Leyen a comunicat că Moldova a îndeplinit 93% din reforme. Potrivit acesteia, UE a transferat deja țării 504 milioane €. Încă 503 milioane € Moldova va primi după finalizarea reformelor rămase până la sfârșitul acestui an.
În declarația comună de la finalul summitului, liderii europeni au îndemnat Rusia să respecte angajamentele asumate la summitul OSCE de la Istanbul din 1999 și să retragă trupele și munițiile din regiunea transnistreană.
De asemenea, UE a salutat aprofundarea cooperării cu Moldova în domeniul politicii externe, securității și apărării, subliniind participarea activă a Chișinăului în misiunile europene și nivelul ridicat de aliniere a pozițiilor externe cu Uniunea Europeană.
În urma întâlnirii, Uniunea Europeană a declarat că intenționează să accelereze și să aprofundeze cooperarea cu Moldova, inclusiv prin organizarea regulată de summituri bilaterale.
Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinându-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.



