Potrivit lui, nu există argumente logice în favoarea unei astfel de inițiative, deoarece deputații, în opinia sa, nu lucrează suficient pentru salariul pe care îl primesc deja, transmite agora.md. "Să îți crești salariul, ca în cele mai mari corporații, de parcă ai fi un top-manager care a asigurat dezvoltarea economică a țării, este cel puțin imoral. Nu înțeleg care este logica din spatele propunerilor de a crește salariile deputaților, președintelui parlamentului, președintelui țării și prim-ministrului. Consider că deputații și pentru salariul actual lucrează prea puțin", a declarat Vasile Kostiuk. Noua lege privind salariile, care se află în prezent în consultări publice, prevede creșterea salariilor în mai multe domenii ale sectorului bugetar, inclusiv pentru funcționarii publici. Potrivit ministrului finanțelor, Adrian Candu, salariile angajaților din sectorul public ar putea crește, în medie, cu 10-30%, iar în domeniul educației, majorarea va fi de aproximativ 15% începând din toamnă.
Kostiuk despre creșterea salariilor funcționarilor: Deputații lucrează prea puțin
Vasile Kostiuk a declarat că nu există argumente logice pentru creșterea salariilor deputaților, care, în opinia sa, nu muncesc suficient pentru salariile actuale. Un nou proiect de lege prevede majorarea salariilor în sectorul bugetar, inclusiv pentru funcționarii publici.





