Antoniu Kosta a afirmat acest lucru luni, la deschiderea celui de-al doilea summit UE – Republica Moldova, care se desfășoară la Bruxelles, transmite infotag.md. "Bun venit la Bruxelles la al doilea summit UE – Republica Moldova. Vă felicit pentru munca depusă. Săptămâna trecută am deschis negocierile pentru primul cluster. Acum trebuie să lucrăm mai mult și mai repede pentru a deschide toate celelalte clustere, deoarece pentru noi, principalul prioritate este extinderea către Moldova și, desigur, nimeni nu se îndoiește că meritați să vă alăturați UE cât mai curând posibil", a declarat Antoniu Kosta. El a subliniat că în UE s-au depășit blocajele politice pentru a începe negocierile cu Moldova și Ucraina. "Acum este vorba doar despre munca grea pentru a deschide și celelalte clustere și a avansa", a spus Kosta. În cadrul summitului, liderii vor discuta pașii următori ai procesului de negociere și programul de reforme al Republicii Moldova. Programul summitului va include, de asemenea, întrebări legate de situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării, precum și în domeniul energetic, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova. La finalul summitului, liderii vor adopta o declarație comună, după care sunt planificate declarații comune pentru presă din partea președintelui Maia Sandu, Antoniu Kosta și președintei Comisiei Europene Ursula von der Leyen. Summitul de la Bruxelles este al doilea de acest tip între Republica Moldova și Uniunea Europeană. Prima întâlnire la nivel înalt a avut loc la Chișinău pe 4 iulie 2025.
Kosta: Republica Moldova merită să se alăture UE cât mai curând posibil
Antoniu Kosta a declarat la deschiderea celui de-al doilea summit UE – Republica Moldova, că țara noastră merită să se alăture Uniunii Europene cât mai repede. El a subliniat importanța deschiderii tuturor clusterelor de negocieri pentru integrarea Moldovei în UE.



