Fosta bașcană a Găgăuziei și lidera partidului „Inima Moldovei” a trimis o scrisoare deschisă corpului diplomatic acreditat în Moldova și partenerilor de dezvoltare. În scrisoare, ea contestă sancțiunile pe care le-a impus anterior Consiliul Uniunii Europene și solicită revizuirea cazului său. Vlah a declarat că „sancțiunile nu se bazează pe dovezi”.
„În prezent, nu există o hotărâre judecătorească definitivă, o concluzie oficială a unei autorități competente sau dovezi publice accesibile care să confirme implicarea mea sau a Partidului Republican Inima Moldovei în acțiunile menționate în spațiul public ca justificare a sancțiunilor”, a scris Vlah.
Ea susține că „nu a organizat protestul din iulie 2025, care este menționat în justificarea sancțiunilor, și că partidul său „de asemenea, nu a avut legătură cu acesta”. Potrivit ei, mitingul „a fost organizat de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”. Vlah a mai afirmat că acțiunile administrative după protest „au vizat membri și activiști ai PSRM, iar instanțele nu au stabilit implicarea ei”.
De asemenea, Vlah a declarat că „nu există date oficiale care să confirme finanțarea sau controlul partidului „Inima Moldovei” din partea persoanelor legate de oligarhul fugit Ilan Șor”.
Separat, Vlah a comentat despre călătoriile în Rusia. Potrivit ei, „vizitele au avut un caracter politic sau personal”, iar toate cheltuielile au fost „declarate conform legii”. Ea a respins și presupunerile privind coordonarea cu Victoria Furtună după un zbor comun către Moscova.
„Faptul că mai multe persoane s-au aflat pe același zbor nu dovedește coordonarea politică între ele”, a scris Vlah.
Ea a subliniat că „nu contestă rolul instituțiilor europene și obiectivele regimului de sancțiuni al UE”, dar consideră că „orice restricții ar trebui să se bazeze pe dovezi și evaluarea individuală a fiecărui caz”. Vlah a informat că „a transmis diplomaților hotărâri judecătorești și alte documente care îi susțin poziția”.
Reamintim că, pe 15 iunie, Consiliul European a inclus în lista sancțiunilor încă 6 persoane pentru acțiuni menite să destabilizeze, submineze sau amenințe suveranitatea și independența Moldovei. Printre cei incluși în listă se numără și lidera partidului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, „pentru rolul său activ în organizarea unui miting electoral plătit în iulie 2025”.
În document se menționează că Consiliul a inclus-o pe Irina Vlah „pentru rolul său activ în organizarea unui miting electoral plătit în iulie 2025, destinat să creeze aparența de sprijin public pentru recentul bloc politic „patriotic”. Vlah a vizitat de mai multe ori Moscova înainte de alegerile parlamentare din septembrie 2025, întâlnindu-se cu oficiali ruși de rang înalt pentru a obține instrucțiuni de coordonare a campaniei electorale”.
Vlah, comentând sancțiunile, a spus că „asta este tot ce trebuie să știți despre UE”.
În lista sancțiunilor UE, pe lângă persoanele incluse pe 15 iunie, se află Ilan Șor; Gheorghe Cavcaliuc; Igor Țaică; Vladimir Plahotniuc; Marina Tauber; Kiril Guzun; Dmitri Miliutin; Arina Korșikova; Dumitru Kitora; Maria Albot; Victor Petrov; Evghenia Guțul; Mihail Vlah; Iuri Kuznețov; Ilia Uzun; Alexandru Beșkiu; Victoria Furtună; Vadim Grozavu; Irina Lozovan; Alexei Lungu; Alexandru Nesterovski; Natalia Parasca; organizația „Scutul Poporului”; organizația „Eurasia”, compania A7; Centrul Cultural-Educațional al Moldovei și blocul politic „Victoria”.




