Un oficial iranian a comentat atacurile recente ale SUA asupra teritoriului iranian. Potrivit acestuia, SUA au continuat escaladarea tensiunilor în strâmtoarea Ormuz, ceea ce constituie o încălcare a celui de-al cincilea punct al memorandumului. „Răspunsul la încălcarea oricărui punct al memorandumului va fi rapid și devastator”, a declarat el pe o rețea de socializare. Pe 18 iunie, SUA și Iran au semnat un memorandum de înțelegere. Ieri, președintele SUA, Donald Trump, a acuzat Iranul de încălcarea armistițiului în strâmtoare din cauza atacului împotriva unei nave comerciale. Forțele armate ale SUA au lovit depozitele de rachete și drone iraniene, precum și stațiile de radare de coastă. Iranul, ca răspuns, a atacat pozițiile trupelor americane din Orientul Mijlociu.