Economistul Vasile Ioniță consideră că veniturile ar putea fi mai mari dacă autoritățile ar ajusta accizele pe produsele din tutun conform modelului Uniunii Europene, transmite bani.md. Într-un interviu acordat publicației Ziua, Ioniță a declarat că „este etic și corect” ca medicamentele să nu fie supuse unui impozit suplimentar, în timp ce produsele care afectează sănătatea populației ar trebui să fie impozitate mai sever. „Eu cer oficial să se mărească accizele pe țigări cu un miliard de lei. Dacă guvernul nu va face acest lucru, va decide să distribuie țigări ieftine pentru a ucide oamenii și va impozita medicamentele pentru a ucide oamenii”, a afirmat economistul. Potrivit lui Ioniță, fumătorii contribuie anual la bugetul de stat cu aproximativ 6,3 miliarde de lei prin impozitele pe produsele din tutun, dar actuala sistem de accize necesită corecturi. Economistul susține că în Republica Moldova accizele pe țigările obișnuite rămân prea scăzute comparativ cu ritmurile de creștere necesare pentru a le alinia la standardele europene, ceea ce contribuie, de asemenea, la contrabanda în țările Uniunii Europene. „Avem un impozit scăzut pe țigările obișnuite, iar aici propun să-l majorăm”, a spus Ioniță. În același timp, el consideră că produsele pentru încălzirea tutunului sunt supuse unor impozite excesive, ceea ce a creat distorsiuni pe piață și a redus veniturile potențiale ale statului. „Stabiliți impozite ca în Uniunea Europeană. Pentru un produs impozitele sunt prea scăzute, pentru altul - foarte ridicate. Acum nu obținem nimic din cauza acestor dezechilibre”, a spus economistul. Ioniță a recomandat ajustarea accizelor conform practicii europene, afirmând că o astfel de abordare ar putea crește veniturile bugetare și ar reduce stimulentele pentru importul neoficial și comerțul ilegal cu produse din tutun.