Ioniță a criticat declarațiile conform cărora noua politică fiscală va reduce povara fiscală pentru cetățeni, numind aceste afirmații „propagandă ieftină”, transmite bani.md. „Oameni, nu confundați economia cu propaganda ieftină. Guvernul ar fi trebuit să iasă în fața societății și să spună direct cum stau lucrurile”, a declarat economistul. Potrivit acestuia, din 2020, statul a cheltuit aproximativ 100 miliarde de lei mai mult decât a încasat, acumulând datorii semnificative pentru a acoperi cheltuielile. „Am trăit în datorie în ultimii șapte ani. Am cheltuit cu 100 miliarde de lei mai mult decât am câștigat. Acest lucru nu poate continua la nesfârșit”, a subliniat Ioniță. Economistul a mai atras atenția asupra creșterii costului datoriei publice. Potrivit acestuia, doar pentru plata dobânzilor, statul alocă anual peste 6 miliarde de lei — o sumă de trei ori mai mare decât fondul pentru drumuri. „Plătim doar dobânzi — mai mult de 6 miliarde de lei. Cea mai mare parte o plătim băncilor din Moldova — peste 4 miliarde de lei”, a adăugat el. În acest context, Ioniță consideră că deficitul bugetar planificat de aproximativ 21 miliarde de lei este excesiv și ar trebui redus. Economistul afirmă că autoritățile ar trebui să înceapă cu optimizarea cheltuielilor, inclusiv reducerea pierderilor în întreprinderile de stat și îmbunătățirea sistemului de achiziții publice. „Am putea optimiza aproximativ 4 miliarde de lei din cheltuieli. Dar dacă acest lucru nu este suficient, guvernul ar trebui să spună sincer că va crește povara fiscală pentru a crește veniturile”, a declarat el.