Un bărbat din Bălți a fost condamnat la închisoare după ce a înșelat 21 de persoane. Acesta le-a convins să investească în piramida financiară „Mercury” din Ucraina, cu promisiunea unui câștig anual de 300%. Dosarul a fost trimis în judecată de procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) în anul 2021.

Potrivit procurorilor, faptele au avut loc în perioada 2015–2016, când inculpatul activa în cadrul schemei frauduloase în calitate de supraveghetor, denumit oficial „keeper”, aflat în perioadă de probă. Acesta racola victime, în special din municipiul Bălți, inclusiv în cadrul unor seminare organizate de membrii grupului infracțional din Ucraina.

Bărbatul le promitea potențialilor investitori că își vor tripla banii într-un an și le deschidea conturi pe platforma online a fondului. Sumele erau colectate direct de la victime, fie în cafenele, fie chiar în sediile băncilor, imediat după ce acestea își retrăgeau economiile sau contractau credite.

În total, victimele au investit peste 270.000 de lei, însă câștigurile promise nu au fost niciodată achitate. Unele persoane au rămas îndatorate după ce au contractat credite bancare pentru a participa la schema investițională.

Una dintre victime, mamă solitară și fostă colegă de serviciu a inculpatului, a declarat în instanță că acesta a convins-o să participe la o prezentare în cadrul căreia li s-a spus că fondul urma să construiască apartamente și că investiția este sigură. Femeii i s-a promis că o investiție de 100.000 de lei îi va aduce un câștig de 300.000 de lei într-un an și că își va putea retrage banii oricând. Ulterior, aceasta a constatat că toate promisiunile au fost false.

După depunerea plângerilor de către victime, dosarul a fost preluat de PCCOCS, care l-a trimis în judecată în 2021.

Prin sentința Judecătoriei Chișinău, inculpatul a fost condamnat la 2 ani și 6 luni de închisoare cu executare, urmând ca, după ispășirea pedepsei, să fie supravegheat timp de trei ani în perioada de probațiune.