Ion Chicu, fost premier și președinte al Partidului Dezvoltării și Unirii Moldovei, atrage atenția asupra unei discrepanțe în politica guvernamentală. "Unde este logica și cum putem explica acest lucru cetățenilor?", se întreabă politicianul, conform logos-press.md. "Explicați-mi, de ce în patru ani numărul angajaților de la Cancelaria de Stat a crescut aproape de două ori — de la 202 de angajați la 379?", întreabă Chicu. "Aceasta reprezintă personalul a 20 de primării, deoarece aproximativ atâția specialiști lucrează în acestea. Iar dacă luăm în considerare povara asupra bugetului, situația devine și mai gravă, deoarece salariile din Cancelaria de Stat sunt mult mai mari decât cele din primării." Aceeași situație se observă și în alte ministere, subliniază el. La Ministerul Justiției, numărul angajaților a crescut de la 94 la 155 (plus 66 de unități), echivalentul a 8 primării. La Ministerul Economiei și Infrastructurii, personalul a crescut de la 156 la 308 — de două ori mai mult (sau încă 20 de primării). La Ministerul Agriculturii, care a fost fuzionat cu Ministerul Ecologiei, în 2021 lucrau 121 de specialiști, iar acum numărul acestora a crescut aproape de două ori — la 206 persoane sau încă 13 primării. Ministerul Sănătății avea 105 angajați, acum sunt 219, iar la Ministerul Educației erau 112, acum sunt 179 etc. "Aceste calcule simple aritmetice arată: reducând primăriile, autoritățile umflă numărul angajaților în instituțiile centrale ale statului", constată el. "Atunci, ce reformă implementăm? Și cum le explicăm bunicilor noștri creșterea numărului de angajați la Cancelaria de Stat cu încă 56 de persoane, în timp ce li se iau posibilitățile de a se adresa la primărie pentru a rezolva problemele?"