Reabilitarea este necesară pentru siguranța locuitorilor din zonă și pentru protecția drumului național R32, informează Ministerul Mediului, conform rupor.md. Ministrul Mediului, Gheorghe Hăjder, a verificat obiectivul, unde din cauza eroziunii au început să se deterioreze plăcile de beton. Această deteriorare punea în pericol atât digul, cât și drumul auto care trece direct peste acesta.
Lacul din Taraclia se numără printre cele mai mari din Moldova. Reabilitarea este planificată pe o durată de doi ani. După întărirea malurilor și a digului, satele din apropiere vor fi protejate de inundații, iar lacul va putea reține mai multă apă, necesară agricultorilor pentru irigarea câmpurilor.





