Aceste atribuții vor fi transferate direct conducătorilor instituțiilor respective, informează logos-press.md. Schimbările sunt prevăzute în proiectul de hotărâre a guvernului, care are ca scop reformarea reglementărilor de organizare și funcționare a ministerelor și organelor administrative centrale. Până acum, miniștrii aveau drept exclusiv de a numi, transfera, suspenda din funcție și concedia atât directorii acestor instituții, cât și pe adjuncții lor.
Un alt aspect important al noilor reglementări se referă la actualizarea bazei instituționale și eliminarea necesității de a aproba documentele cu primul vicepremier sau cu vicepremierul de profil. Aceste funcții vor fi exercitate direct în colaborare cu guvernul. Astfel, planurile de lucru ale instituțiilor, proiectele de legi și acte normative, inițiativele de reorganizare sau desființare a structurilor, precum și propunerile de aplicare a sancțiunilor disciplinare împotriva adjuncților directorilor generali vor fi trimise direct autorității executive.
Prin aceste modificări, autorii proiectului își propun să asigure coerența și uniformitatea normelor care reglementează activitatea structurilor guvernamentale, precum și să facă organizarea internă a administrației publice centrale mai flexibilă. În plus, proiectul vizează consolidarea rolului secretarului general al statului în coordonarea administrativă a structurilor subordonate.





