Autoritățile din Germania analizează posibilitatea reintroducerii serviciului militar obligatoriu. Dacă până la mijlocul anului 2027 se va constata că numărul voluntarilor nu este suficient pentru completarea efectivelor forțelor armate (Bundeswehr), țara "va trebui să revină la serviciul militar obligatoriu", a declarat președintele comitetului Bundestag-ului pentru apărare, Thomas Röwekamp, agenției AFP, sâmbătă, 27 iunie. El a recunoscut că are în continuare "îndoieli serioase" cu privire la numărul suficient de voluntari. Decizia în această privință trebuie să fie luată până la 31 iulie 2027, transmite dw.com.

În Bundeswehr, pe 24 iunie, a fost publicată o evaluare preliminară a noului model de serviciu militar, lansat pe 1 ianuarie. Acesta prevede trimiterea de chestionare tinerilor de 18 ani, cu scopul de a-i informa din timp despre serviciul militar și de a întări pregătirea personalului Bundeswehr-ului pe termen lung. Astfel, au fost trimise aproape 300.000 de chestionare, iar 530 de destinatari s-au angajat să efectueze serviciul militar voluntar în acest an.

Trebuie să așteptăm încă un an înainte de a trasa concluzii pe baza informațiilor primite, consideră Röwekamp. Totuși, în prima jumătate a anului 2027, autoritățile vor trebui să discute temeinic despre posibilitatea de a satisface obiectivele ambițioase de recrutare, atât în rândul trupelor active, cât și al rezerviștilor, a subliniat interlocutorul AFP.

Obiectivul este de a avea 460.000 de militari în termen de 10 ani. Ministrul apărării din Germania, Boris Pistorius, își propune, prin intermediul reformei recrutării, să îndeplinească obiectivele NATO - până la sfârșitul anului 2035, să asigure pregătirea a 460.000 de militari pentru situații de criză sau război. Pentru aceasta, numărul militarilor activi trebuie să crească de la 185.000 la cel puțin 260.000, iar numărul rezerviștilor de la 60.000 la 200.000.

"Principala mea preocupare este creșterea numărului de recruți și a personalului militar, deoarece aceștia sunt cei care pilotează avioanele de vânătoare, conduc navele și manevrează tancurile", a explicat președintele comitetului Bundestag-ului pentru apărare. Potrivit acestuia, în acest domeniu trebuie să se atingă anual obiectivul de recrutare a 10.000 de militari suplimentari.

Röwekamp nu a evitat să abordeze protestele studenților împotriva serviciului militar obligatoriu, care au avut loc în ultimele luni în multe orașe din Germania. El a arătat înțelegere față de faptul că tinerii se confruntă adesea cu incertitudini în această privință. "De la abolirea serviciului militar obligatoriu în 2011, nu am discutat cu tinerii despre război, pace și necesitatea apărării", a explicat interlocutorul AFP. Este necesar să convingem tineretul că este vorba nu despre un program politic, ci despre o "necesitate militară, determinată de amenințarea din partea Rusiei", a subliniat președintele comitetului Bundestag-ului pentru apărare.