Președintele Moldovei, Maia Sandu, a semnat pe 23 iunie un decret prin care fostul vicepreședinte al Serviciului de Informații și Securitate (SIB), Alexandru Balan, a fost privat de cetățenia Moldovei. Balan, condamnat pentru divulgarea secretului de stat, a părăsit țara în mai, în cadrul unui schimb de prizonieri.
Amintim că, pe 28 aprilie, doi ofițeri ai Serviciului de Informații și Securitate (SIB) al Moldovei, care erau reținuți în Rusia, au fost eliberați în cadrul unui schimb. În schimb, autoritățile moldovenești au predat fostul vicepreședinte al SIB, Alexandru Balan, condamnat pentru divulgarea secretului de stat. Acesta a fost grațiat pentru a putea pleca în Belarus. Informația a fost comunicată pe Facebook de președintele Maia Sandu.
Schimbul a avut loc la granița belaruso-poloneză. Rusia a primit arheologul Alexandru Butiagin, pe Alexandru Balan și pe cetățeanul moldovean Nina Popova. În schimb, Rusia și Belarus au eliberat un număr de prizonieri, inclusiv cei doi ofițeri ai SIB din Moldova, jurnalistul Andrzej Poczobut și călugărul Grzegorz Pawel.
Președintele Moldovei, Maia Sandu, a mulțumit Statelor Unite, Poloniei și României pentru participarea la operațiune.
Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.
Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.
Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.





