Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), a fost grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat. Ulterior, el a fost extrădat în Belarus în urma unui schimb de prizonieri, care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni. În urma acestor evenimente, Balan a rămas fără cetățenie. Președinta Maia Sandu a semnat un decret în acest sens, pe 23 iunie.
Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, pierde cetățenia R. Moldova
Alexandru Balan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), a rămas fără cetățenie. Președinta Maia Sandu a semnat un decret în acest sens pe 23 iunie.





