Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), a fost grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat. Ulterior, el a fost extrădat în Belarus în urma unui schimb de prizonieri, care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni. În urma acestor evenimente, Balan a rămas fără cetățenie. Președinta Maia Sandu a semnat un decret în acest sens, pe 23 iunie.