Potrivit lui Găgăuz, problema cu alegerile a fost generată de Chișinău, atunci când, la elaborarea noului Cod Electoral, au fost adoptate în mod conștient norme care contravin Legii privind statutul special al Găgăuziei, transmite rupor.md. După aceasta, autonomiei i s-a propus așa-numitul compromis, care, în esență, presupunea renunțarea Găgăuziei la propriile competențe în domeniul electoral, desființarea Comisiei Electorale Centrale locale și transferarea organizării alegerilor sub controlul structurilor republicane. Adunarea Populară nu a susținut această abordare, iar acum autoritățile încearcă să obțină același lucru prin intermediul Curții Constituționale. Pe 7 iulie, CC va examina sesizarea Ministerului Justiției, care contestă dreptul Găgăuziei de a organiza în mod independent alegerile pentru bașcan și Adunarea Populară — competențe de care autonomia a beneficiat pe parcursul întregii sale istorii. Găgăuz avertizează că o posibilă anulare a acestor competențe va crea un precedent extrem de periculos. Potrivit lui, va apărea o situație absurdă, în care statul, care este garantul statutului special al Găgăuziei, va căuta să limiteze drepturile autonomiei. Politicianul consideră că această cale este greșită și periculoasă, subliniind că nu va rezolva problema alegerilor, ci va amplifica neîncrederea dintre Chișinău și Comrat. Găgăuz a îndemnat Ministerul Justiției să retragă sesizarea sa la CC și să caute o soluție din impas în cadrul legii și dialogului, nu prin provocarea de conflicte politice.
Fiodor Găgăuz: PAS are nevoie nu de compromis, ci de concesii din partea Comratului
Fiodor Găgăuz afirmă că problema alegerilor a fost creată de Chișinău prin adoptarea unor norme care contravin Legii privind statutul special al Găgăuziei. Autonomia a respins un compromis care implica renunțarea la propriile competențe în domeniul electoral. Găgăuz avertizează că anularea acestor competențe ar crea un precedent periculos.





