Familiile celor doi polițiști care au decedat în accidentul de la Sângerei vor primi 2 milioane de lei din fondul de rezervă al Guvernului. Cabinetul de miniștri a votat astăzi, 24 iunie, un proiect unic în acest sens.

Familiile funcționarilor publici vor primi fiecare câte 1 milion de lei drept ajutor financiar. Potrivit ministrei Daniella Misail-Nichitin, mijloacele financiare vor fi alocate Ministerului Afacerilor Interne pentru Inspectoratul General al Poliției, care va asigura transferarea acestora către beneficiari în cel mai scurt timp.

Cei doi angajați ai serviciilor de patrulare Sângerei se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îndeplinindu-și misiunea în slujba cetățeanului și a siguranței publice.

Miercuri, 23 iunie, doi polițiști din Republica Moldova și-au pierdut viața. Polițiștii de patrulare au fost loviți de un autoturism în timp ce activau pe traseul R 6 din satul Grigorăuca, raionul Sângerei. Potrivit Poliției Republicii Moldova, ambii polițiști se aflau pe acostament în timpul impactului, în afara autospecialei de serviciu care staționa regulamentar cu semnalele luminoase conectate.

În această dimineață, în semn de recunoștință pentru cei doi polițiști, toate autospecialele de poliție din țară au pornit simultan sirenele pentru un moment de comemorare.

Dacă dorești să fii mereu la curent cu cele mai populare și actuale știri de pe #diez, ești mereu binevenit(ă) și pe canalele noastre de Telegram: RO și RU.