Polițiștii din Ungheni efectuează o investigație privind o escrocherie complexă, în urma căreia o femeie în vârstă de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei. Conform unui comunicat emis de Inspectoratul General al Poliției (IGP), în acest caz au fost reținute pentru o perioadă de 72 de ore două femei din Ucraina.

Victima a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au reușit să o determine să transmită codul de confirmare pe care l-a primit prin SMS. Ulterior, aceasta a fost apelată de alți indivizi care s-au prezentat ca fiind angajați ai unei bănci, anunțând-o că pe numele ei ar fi fost efectuat un transfer suspect de bani în străinătate. La scurt timp, escrocii au continuat să exercite presiune, pretinzând că sunt reprezentanți ai Serviciului de Informații și Securitate (SIS) și avertizând-o că riscă să fie reținută.

În panică, victima a fost convinsă să „rezolve situația” prin transmiterea unor sume de bani. Astfel, la data de 23 iunie, femeia a transmis suma de 229 000 de lei unei persoane necunoscute.

„A doua zi, în timpul predării celei de-a doua tranșe, în valoare de 220 000 de lei, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant două femei din Ucraina, cu vârste de 44 și 45 de ani. Acestea au fost reținute pentru o perioadă de 72 de ore”, se menționează în comunicatul IGP.