Conform comunicatului de presă al NBM, participanții la întâlnire au discutat despre ultimele evenimente macroeconomice, stabilitatea sectorului financiar, modernizarea infrastructurii de plăți, precum și progresul reglatorului în procesul de aliniere a activității NBM la standardele europene, transmite infotag.md. Drăgu a prezentat progresele realizate datorită integrării Republicii Moldova în Sistemul European de Plăți (SEPA). Plățile în euro sunt acum efectuate conform standardelor europene, ceea ce contribuie la reducerea costurilor pentru cetățeni și companii. În primele opt luni de la punerea în funcțiune, plățile efectuate prin SEPA au generat economii de 10 milioane de euro. "Integrarea în SEPA și dezvoltarea sistemului MIA demonstrează că Republica Moldova poate funcționa în practică în cadrul logicii moderne a ecosistemului european de plăți. Aceste proiecte reduc costurile, cresc transparența tranzacțiilor și apropie serviciile financiare din Moldova de standardele Uniunii Europene", a declarat președintele NBM. Participanții la întâlnire au abordat tema alinierei legislației naționale la legislația Uniunii Europene în domeniul financiar. NBM continuă procesul de apropiere de standardele europene în domenii precum serviciile financiare, plățile, sectorul bancar, asigurările, reziliența operațională digitală și cadrul de independență al băncii centrale. În cadrul dialogului, s-a discutat despre colaborarea dintre NBM și Banca Franței, consolidată printr-un Memorandum de înțelegere, semnat la Paris pe 17 ianuarie 2025.
Drăgu: Moldova dispune de un sector financiar stabil
Conform comunicatului de presă al NBM, participanții la întâlnire au discutat despre ultimele evenimente macroeconomice, stabilitatea sectorului financiar, modernizarea infrastructurii de plăți și progresul NBM în alinierea activității sale la standardele europene. Drăgu a prezentat progresele realizate datorită integrării Republicii Moldova în Sistemul European de Plăți (SEPA).





