Doi angajați ai poliției de patrulare, care au fost loviți de un automobil în apropierea satului Grigoriovca din raionul Sîngerei, au decedat în timpul unei intervenții chirurgicale. Informația a fost confirmată de purtătorul de cuvânt al spitalului din Sîngerei, Ion Galuș.

„Ei au murit pe masa de operație. Leziunile suferite erau incompatibile cu viața”, a declarat Galuș.

Poliția a exprimat condoleanțe familiilor angajaților decedați.

„Mihail Kiriyaku avea 29 de ani, iar Nicolae Drăgan — 25 de ani. Exprimăm sincere condoleanțe și profundă compasiune familiilor colegilor noștri decedați, rudelor acestora și tuturor celor care i-au cunoscut și apreciat”, a comunicat instituția.

Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțianu, a explicat că șoferul automobilului care a lovit polițiștii a adormit la volan în momentul producerii accidentului.

Potrivit acestuia, angajații poliției erau în acel moment în proces de constatare a unei încălcări administrative.

„Șoferul vehiculului care a provocat accidentul, conform înregistrărilor video preliminare și declarațiilor sale, a adormit la volan. El susține că a adormit și a pierdut controlul asupra automobilului”, a declarat Cernăuțianu într-un comentariu pentru TV Nord.

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut în acest moment despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți opta pentru un abonament lunar pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Nu este greu și este chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.