Ucrainianul va păstra doar titlul Ring Magazine, transmite focus.ua. "Ultimul dans" al lui Alexandr Usyk, pe care l-a anunțat ca fiind ultimul său meci, ar putea include o apariție în Statele Unite. Despre aceasta a declarat pentru ESPN directorul sportiv al boxerului, Serghei Lapin. Potrivit acestuia, ucrainianul a planificat întotdeauna să își încheie cariera cu un meci final în SUA, unde dorește să scrie ultima pagină a poveștii sale de box. Decizia de a renunța la centurile WBA, WBC, IBF, WBO și IBO a fost luată având în vedere viitorul în categoria grea, a spus Lapin. Directorul sportiv al campionului a subliniat că Alexandr a eliberat titlurile organizațiilor pentru a-i oferi britanicului Anthony Joshua ocazia de a le uni. Totuși, Usyk a decis să păstreze titlul Ring Magazine, care în cercurile de box este considerat un campionat liniar pentru campionii recunoscuți care unifică o categorie de greutate. Titlul de campion liniar este obținut de boxerul care învinge un campion cu acest statut neoficial, iar centurile oficiale nu au relevanță în acest caz.