Ucrainianul va păstra doar titlul Ring Magazine, transmite focus.ua. "Ultimul dans" al lui Alexandr Usyk, pe care l-a anunțat ca fiind ultimul său meci, ar putea include o apariție în Statele Unite. Despre aceasta a declarat pentru ESPN directorul sportiv al boxerului, Serghei Lapin. Potrivit acestuia, ucrainianul a planificat întotdeauna să își încheie cariera cu un meci final în SUA, unde dorește să scrie ultima pagină a poveștii sale de box. Decizia de a renunța la centurile WBA, WBC, IBF, WBO și IBO a fost luată având în vedere viitorul în categoria grea, a spus Lapin. Directorul sportiv al campionului a subliniat că Alexandr a eliberat titlurile organizațiilor pentru a-i oferi britanicului Anthony Joshua ocazia de a le uni. Totuși, Usyk a decis să păstreze titlul Ring Magazine, care în cercurile de box este considerat un campionat liniar pentru campionii recunoscuți care unifică o categorie de greutate. Titlul de campion liniar este obținut de boxerul care învinge un campion cu acest statut neoficial, iar centurile oficiale nu au relevanță în acest caz.
Directorul lui Usyk explică refuzul de a păstra centurile: Oferă șansă lui Joshua
Ucrainianul va păstra doar titlul Ring Magazine. Directorul sportiv al boxerului, Serghei Lapin, a declarat că Usyk a planificat întotdeauna să își încheie cariera cu un meci în Statele Unite. Decizia de a renunța la centurile WBA, WBC, IBF, WBO și IBO a fost luată pentru a-i oferi britanicului Anthony Joshua ocazia de a le uni.

