Anastasia Taburceanu a oferit explicații pentru BANI.MD despre modul în care a ajuns să fie angajată fără concurs în cadrul Î.S. Moldatsa, după ce numele său a fost menționat în spațiul public în legătură cu remunerația încasată și procedura de angajare.
Potrivit investigației RISE Moldova, Anastasia Taburceanu a încasat în anul 2026 peste un milion de lei de la MoldATSA sau circa 120 de mii de lei pe lună.
Potrivit acesteia, inițiativa nu i-a aparținut, ci a venit din partea unor reprezentanți ai întreprinderii de stat, care erau în căutarea unui specialist în comunicare.
”M-a contactat cineva de la Moldatsa pentru că erau în căutare de un specialist în comunicare. Am încercat să găsesc pe cineva care ar vrea să ocupe această funcție, am întrebat prin cunoștințele mele. Nu am găsit pe nimeni care să fie atunci în căutare de job. După mai multe discuții am acceptat această poziție”, a declarat Anastasia Taburceanu pentru BANI.MD.
Subiectul a atras atenția opiniei publice după apariția informațiilor privind veniturile obținute de aceasta în cadrul întreprinderii.
”În mai puţin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, întreprindere de stat responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, Anastasia Taburceanu a fost remunerată cu peste un milion de lei. Asta arată datele oficiale colectate și analizate de RISE Moldova. Comunicatoare a fostului premier Natalia Gavrilița și verișoară cu șefa statului, Taburceanu a devenit în ultimele zile ținta unor dezbateri online, după ce în spațiul public au apărut detalii privind modul în care a fost angajată în această întreprindere strategică, precum și salariul pe care îl ridică.
Conform datelor RISE Moldova, Anastasia Taburceanu a fost angajată la MoldATSA la începutul lunii iunie 2025. Noua funcție i-a adus anul trecut venituri de peste jumătate de milion de lei, adică în medie ea a fost plătită cu peste 75 de mii de lei pe lună”, au scris jurnaliștii de la RISE Moldova.




