Deputata Olga Cebotari a anunțat că și-a depus demisia din funcția de membru al Comitetului Executiv Politic al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, din care a făcut parte din 2023, decizie motivată de modul în care a fost decisă extinderea acestui organ de conducere.
Olga Cebotari a scris pe pagina sa de facebook că această măsură a fost adoptată fără o consultare amplă și fără o argumentare clară.
Cebotari a precizat însă că demisia vizează exclusiv calitatea de membru al Comitetului Executiv Politic, menționând că își păstrează statutul de deputată a fracțiunii PSRM, precum și funcțiile de conducere în cadrul Departamentului Relații Externe și Departamentului de Femei al partidului.
Ea a subliniat că rămâne activă în politică și că își va continua activitatea în Parlament și în cadrul formațiunii, după revenirea în țară în luna septembrie.




