Moldova a plătit peste €23,4 milioane (aproximativ 468 milioane lei) în compensații pentru deciziile Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) din 1997, când țara a aderat la Convenția Europeană a Drepturilor Omului, și până la sfârșitul anului 2025. Aceste date au fost furnizate de Ministerul Justiției în răspunsul său pentru NewsMaker.
Conform informațiilor oferite de minister, până la 31 decembrie 2025, CEDO a examinat 664 de cazuri împotriva Moldovei. În 576 dintre aceste cazuri, instanța a constatat cel puțin o încălcare a Convenției Europene a Drepturilor Omului sau a protocoalelor sale suplimentare.
Suma totală a compensațiilor, incluzând acordurile amiabile și declarațiile unilaterale, a fost de €23,4 milioane (aproximativ 468 milioane lei). Ministerul Justiției precizează că această sumă „a fost complet plătită până la sfârșitul anului 2025”.
Potrivit datelor ministerului, cele mai frecvente încălcări constatate de CEDO au fost legate de dreptul la un proces echitabil — inclusiv durata excesivă a proceselor și neexecutarea hotărârilor judecătorești. De asemenea, instanța a stabilit încălcări ale interdicției de tortură și a tratamentului inuman sau degradant, dreptului la libertate și securitate, dreptului de proprietate și dreptului la o apărare juridică eficientă.
Cea mai mare compensație — €7,2 milioane — a fost acordată în cazul „Dacia S.R.L. împotriva Moldovei” (2009).
Pe locul doi se află cazul „Unistar Ventures GmbH împotriva Moldovei” (2008), pentru care Moldova a plătit €6,7 milioane.
Cazul „Ojog și alții împotriva Moldovei” (2020) a adus o compensație de €3,6 milioane.
În lista celor mai scumpe cazuri se regăsește și cazul „Oferta Plus S.R.L. împotriva Moldovei” (2008) cu suma de €2,5 milioane, precum și cazul „Fabrica de zahăr din Ghindești S.A. împotriva Moldovei” (2021), unde CEDO a stabilit €2 milioane pentru daune materiale.
Pentru celelalte cinci cazuri din top 10, sumele compensațiilor au variat între aproximativ €219 mii și €520 mii.





