«Eu am fost primar al Bucureștiului și știu că domnul Cheban a venit din când în când în România și a încercat să se întâlnească cu primarii. Unii l-au primit, alții nu — nu este nimic important în asta, nu este vorba despre vreun sprijin, ci pur și simplu despre politețe. Am sunat la minister și mi-au spus: “Mai bine nu te întâlni”, dar alții nu au sunat și din politețe l-au primit. Asta nu înseamnă nimic mai mult», a explicat Nicușor Dan, scrie news.ro. Accesul primarului Chișinăului în România și în țările Schengen este limitat din motive de securitate națională. Măsura, introdusă în iulie 2025, este valabilă timp de cinci ani. La momentul introducerii restricției, ministrul afacerilor externe al României, Oana Cîtu, a declarat că interdicția a fost impusă după o evaluare detaliată și este legată de presupusele legături ale lui Ion Cheban cu Federația Rusă. Primarul a respins aceste acuzații. Ion Cheban a numit interdicția „o răzbunare politică din partea Maiei Sandu și a regimului PAS”.
Dan despre întâlnirile primarilor români cu Cheban: Nu este sprijin, ci o chestiune de politețe
Nicușor Dan, fost primar al Bucureștiului, a declarat că Ion Cheban a încercat să se întâlnească cu primarii din România, dar nu este vorba despre sprijin, ci despre politețe. Accesul primarului Chișinăului în România și în țările din zona Schengen este restricționat din motive de securitate națională.





