„Am fost și eu primar al Bucureștiului și știu că domnul Ceban făcea din când în când vizite prin România și încerca să se ducă pe la primari. Unii l-au primit, alții nu l-au primit, nu e nimic mai important, nu e vorba de vreo susținere, pur și simplu, o chestiune de politețe. Eu am sunat la Minister și mi-au zis: „mai bine nu te întâlni”, dar alții n-au sunat și, din politețe, l-au primit, nu e nimic mai mult de atât”, a explicat Nicușor Dan, scrie news.ro.

Accesul primarului municipiului Chișinău în România și în statele din Spațiul Schengen este restricționat din motive ce țin de securitatea națională. Măsura, introdusă în iulie 2025, este valabilă pentru o perioadă de cinci ani. La momentul introducerii restricției, ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu, a declarat că decizia a fost luată în urma unei evaluări detaliate și are legătură cu presupuse conexiuni ale lui Ion Ceban cu Federația Rusă. Primarul a respins aceste acuzații, calificând interdicția drept „o represiune politică din partea Maiei Sandu și a regimului PAS”.