În perioada caniculară crește riscul intoxicațiilor alimentare. Specialiștii de la Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) îndeamnă populația să manifeste maximă responsabilitate la achiziționarea, transportarea și păstrarea produselor alimentare, pentru a preveni riscurile pentru sănătate.
Potrivit lor, temperaturile înalte favorizează dezvoltarea rapidă a microorganismelor patogene, în special în cazul produselor alimentare perisabile – carne, pește, ouă și lactate. Asemenea circumstanțe pot face aceste produse periculoase pentru sănătate, într-o perioadă scurtă de timp.
Se recomandă ca alimentele să fie cumpărate doar din unități autorizate, unde se respectă condițiile de igienă și păstrare. Specialiștii îndeamnă populația să evite achiziția acestor produse de pe marginea drumurilor sau din comerțul stradal neautorizat, unde nu sunt respectate condițiile sanitar-veterinare și de siguranță alimentară.
Termenul de valabilitate trebuie verificat. La fel, consumatorii trebuie să atragă atenție la integritatea ambalajului și condițiile de depozitare indicate pe etichetă.
Produsele refrigerate și congelate vor fi puse în coș la sfârșitul cumpărăturilor, pentru a reduce timpul în care acestea sunt expuse temperaturilor ridicate. Atenție sporită trebuie acordată produselor, care trebuie păstrate doar în frigider – carne și produse din carne, pește și produse pescărești, lapte și produse lactate, ouă, produse de patiserie și cofetărie cu creme, preparate culinare gata pentru consum, salate, maioneze și alte produse care necesită refrigerare.
„Transportați produsele perisabile în cel mai scurt timp posibil până la domiciliu. Utilizați sacoșe termoizolante sau lăzi frigorifice atunci când transportul durează mai mult sau temperaturile exterioare sunt foarte ridicate. Evitați lăsarea alimentelor în autoturism, chiar și pentru perioade scurte”, recomandă specialiștii.
Imediat ce ajung cu produsele alimentare acasă, cetățenii sunt îndemnați să le depoziteze în cel mai scurt timp în frigider sau în congelator.
Temperatura frigiderului trebuie menținută la cel mult +4 Celsius, iar a congelatorului – la -18°C sau mai puțin. Pentru a permite circulația aerului rece, aparatul nu trebuie supraîncărcat. De asemenea, nu se recomandă recongelarea produselor care deja au fost dezghețate.


