Republica Moldova se pregătește să înfrunte un val de căldură extremă, care a provocat distrugeri în vestul Europei. De mâine, centrul și sudul țării vor fi sub cod Portocaliu de caniculă, iar temperaturile vor ajunge până la 38 de grade. De marți, situația se va agrava, iar jumătate din teritoriul țării va intra sub cod roșu, cu maxime de până la 41 de grade, în timp ce cealaltă jumătate va fi sub cod portocaliu. Din cauza temperaturilor neobișnuit de ridicate pentru această perioadă, autoritățile impun restricții pentru camioanele de mare tonaj și îi îndeamnă pe cetățeni să evite expunerea la soare în orele de vârf.