Consiliul Superior al Magistraturii a desfășurat pe 23 iunie o ședință în cadrul căreia a aprobat reforma sistemului de salarizare propusă de Ministerul Finanțelor. Membrii consiliului au subliniat că reforma este necesară și oportună, mai ales în contextul actual, când instanțele se confruntă cu o lipsă de personal calificat. Totodată, în cadrul Consiliului Superior al Magistraturii s-a considerat că proiectul are nevoie de revizuiri, deoarece "nu definește suficient de clar consecințele asupra veniturilor, în special în contextul reducerii coeficientelor și incertitudinii cu privire la indicatorul de bază aplicabil sistemului judiciar".

"Consiliul consideră că reforma ar trebui să întărească garanțiile planului de salarizare și să apropie condițiile de cele europene. Având în vedere că, conform evaluărilor europene, nivelul salariilor judecătorilor din Moldova este semnificativ mai mic decât media din Europa. Aceasta menține riscurile legate de atractivitatea profesiei și capacitatea sistemului de a reține personalul calificat", a concluzionat consiliul.

Consiliul Superior al Magistraturii a adăugat că asigurarea unui nivel adecvat de salarizare este extrem de importantă pentru stabilitatea și funcționarea eficientă a sistemului judiciar, "în special în contextul în care așteptările multor judecători și angajați ai instanțelor sunt direct legate de această reformă". În acest sens, Consiliul Superior al Magistraturii a îndemnat autoritățile să mențină garanțiile existente în domeniul salariilor, să definească clar indicatorul de bază, să includă angajații instanțelor în mecanismele de plată a sporurilor și să analizeze cu atenție consecințele reformei.

Reamintim că, în aprilie a acestui an, ministrul finanțelor Andrian Gavriliță a anunțat că autoritățile vor pregăti amendamente la legea "privind sistemul de salarizare". El a precizat că, în cadrul proiectului, se preconizează creșterea salariilor funcționarilor publici. Mărimea creșterii va depinde de cât de mult au întârziat veniturile lor față de realitate în ultimii ani. De asemenea, el a menționat că salariile președintelui, prim-ministrului și speakerului parlamentului sunt prea mici.

După aceasta, Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) s-a adresat președintelui Maia Sandu și prim-ministrului Alexandru Muțiu cu solicitarea de a prezenta cât mai curând posibil proiectul de lege privind salariile în sectorul bugetar pentru dezbatere publică. Sindicatele au adăugat că parlamentul va intra în curând în vacanță, iar, dacă legea nu va fi adoptată, acest lucru va întârzia întregul proces de reformă a sistemului de salarizare al bugetarilor.

După publicarea amendamentelor, Confederația Națională a Sindicatelor a exprimat îngrijorări cu privire la unele dintre prevederile acestuia. În special, sindicatele sunt nemulțumite de intenția autorităților de a limita dreptul angajaților și angajatorilor de a încheia contracte de muncă colective și individuale. "Cerem excluderea acestor prevederi", a îndemnat confederația, amenințând că va reclama la Organizația Internațională a Muncii și la sindicatele europene pentru "încălcarea de către autoritățile Moldovei a standardelor internaționale în domeniul dialogului muncii și social".

Abonați-vă la canalul nostru de Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, sprijinindu-ne o dată prin sistemul E-commerce al băncii maib sau puteți face o abonare lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne sprijiniți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni partenerul nostru. Nu este greu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.