Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, a revenit la muncă marți, 23 iunie 2026, după trei luni petrecute în arest. Potrivit Studio-L, edilul a participat la o întâlnire cu funcționarii primăriei, pe care i-a felicitat cu ocazia Zilei Funcționarului Public. În cadrul vizitei, acesta a purtat o discuție cu angajații instituției și cu primarul interimar al orașului, Roman Chizilov.

Revenirea lui Alexandru Donțu la primărie are loc la o zi după ce Colegiul penal al Curții de Apel Centru a dispus eliberarea sa provizorie sub control judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile. Totodată, măsura este însoțită de monitorizare electronică și de menținerea interdicției de a părăsi teritoriul Republicii Moldova.

Amintim că Alexandru Donțu a fost reținut în luna martie 2026 într-un dosar de corupție. Potrivit anchetatorilor, acesta este cercetat pentru că ar fi primit mită de 89.300 de lei pentru atribuirea unui contract de lucrări.