Locuitorii din localitățile de pe malul stâng al Nistrului, aflate sub jurisdicția autorităților constituționale, au primit în sezonul rece 2025–2026 compensații pentru energie în valoare totală de aproape 38,8 milioane de lei. Informația a fost comunicată de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, conform TVR Moldova.

Potrivit datelor furnizate de minister, aproape 11.000 de familii s-au înregistrat pe platforma Ajutor la contor. Statul a acordat suportul lunar sub formă de plăți bănești, iar valoarea compensațiilor și numărul beneficiarilor au variat în funcție de consumul de energie în perioada rece.

În luna noiembrie 2025, compensații au primit 10.527 de familii, suma totală fiind de 7,5 milioane de lei. În luna decembrie, numărul beneficiarilor a crescut la 10.859 de familii, iar plățile au ajuns la 7,7 milioane de lei. În luna ianuarie 2026, s-a înregistrat un vârf — 10.960 de familii au primit suport în valoare de 7,8 milioane de lei. În luna februarie, cifrele au rămas aproape neschimbate: compensații au fost acordate pentru 10.937 de familii, suma fiind de 7,8 milioane de lei. În luna martie, plățile au fost efectuate pentru 10.908 familii, iar suma a fost puțin mai mică de 7,8 milioane de lei.

Ministerul subliniază că în sezonul rece 2024–2025, statul a alocat mai multe fonduri — 46,6 milioane de lei pentru compensațiile pentru energie.

Instituția explică faptul că în Zona de securitate, unele localități primesc gaz din Transnistria și plătesc tarife apropiate de cele de pe malul stâng. De aceea, locuitorii din câteva sate din raioanele Dubăsari, Căușeni și Anenii Noi primesc compensații pe baza unei legi care acoperă diferența de tarife pentru gaz și energie electrică între cele două maluri ale Nistrului.

Ministerul detaliază mecanismul de calcul: specialiștii iau în considerare consumul efectiv de gaz și energie electrică conform facturilor și îl compară cu tarifele oficiale stabilite de ANRE. Apoi, ei compară suma obținută cu tarifele mai mici din regiunea transnistreană. Diferența este plătită sub formă de compensație.

Autoritățile au stabilit limite: până la 350 de metri cubi de gaz și până la 100 kWh de energie electrică. Dacă o familie primește alte compensații bănești pentru energie, acestea sunt deduse din suma totală, pentru a evita plățile duble.

Abonați-vă la canalul nostru Telegram @newsmakerlive. Acolo veți găsi rapid tot ce este important de știut acum despre Moldova și regiune.

Puteți contribui la jurnalismul de calitate, susținându-ne o dată prin sistemul E-commerce de la banca maib sau puteți face o subscripție lunară pe Patreon! Astfel, veți deveni parte a schimbării Moldovei în bine. Datorită sprijinului dumneavoastră, vom putea realiza și mai multe proiecte noi și importante și vom rămâne independenți. Indiferent de modul în care ne susțineți, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a deveni colaboratorul nostru. Este simplu și chiar plăcut.

Dacă ați găsit o eroare, vă rugăm să evidențiați fragmentul de text și să apăsați Ctrl+Enter.