Premierul Cehiei, Andrej Babiš, a declarat că interdicția va viza utilizarea telefoanelor atât în sălile de clasă, cât și în timpul pauzelor, cu anumite excepții, cum ar fi cele medicale sau în situațiile în care școlile permit utilizarea acestora în scopuri educaționale. "Școlile nu vor putea permite elevilor să facă pauze pentru a folosi telefoanele mobile, cu excepția cazurilor prevăzute de aceste motive", se arată în proiectul de lege. Această măsură este o continuare a inițiativelor adoptate de guvernele altor țări pentru a limita utilizarea rețelelor sociale sau a telefoanelor mobile în rândul copiilor. Babiš a subliniat că guvernul ia în considerare și posibilitatea interzicerii accesului copiilor la rețelele sociale, urmând exemplul Franței și altor țări care adoptă o poziție mai strictă din cauza temerilor legate de posibilele efecte negative asupra copiilor. Totuși, în proiectul de lege prezentat luni, această problemă nu a fost abordată.
Cehia intenționează să interzică telefoanele mobile în școli
Premierul Cehiei, Andrej Babiš, a anunțat că interdicția va viza utilizarea telefoanelor atât în sălile de clasă, cât și în timpul pauzelor, cu anumite excepții. Acestea includ cazurile medicale sau utilizarea în scopuri educaționale, conform proiectului de lege.



