În mai, Compania Națională de Asigurări Medicale a transferat farmaciilor, care au încheiat contracte cu aceasta, aproximativ 114 milioane de lei pentru produse compensate. Această sumă depășește cu mai mult de 3 milioane de lei indicatorul din aceeași perioadă a anului trecut. Pentru cheltuielile de restituire a medicamentelor au fost plătite peste 107 milioane de lei, iar costul mediu al medicamentelor și dispozitivelor medicale pentru un beneficiar a fost de 618 lei, scrie logos-pres.md. Majoritatea fondurilor au fost direcționate către tratamentul bolilor cardiovasculare – mai mult de 52 milioane de lei pentru aproximativ 126 mii pacienți. De asemenea, sume semnificative au fost alocate pentru medicamentele destinate tratamentului bolilor endocrine, alimentare și metabolice, în total aproximativ 37 milioane de lei, de care au beneficiat peste 74 mii persoane. Cea mai costisitoare metodă de tratament cu medicamente compensate în perioada menționată a fost tratamentul epidermolizei bulloase, costul mediu pe pacient fiind de peste 1.255 lei. Peste 18 mii de persoane au primit compensații pentru dispozitive medicale, suma alocată pentru aceste produse fiind de peste 6,7 milioane de lei. Rețeta electronică poate fi emisă de orice medic, inclusiv de medicii din secțiile de urgență, precum și de medicii care oferă asistență ambulatorie sau paliativă la domiciliu. Medicamentele și dispozitivele medicale care pot fi compensate se pot obține din farmacii doar prin prezentarea unui act de identitate, fără a fi necesară o rețetă pe suport de hârtie. În același timp, rețeta electronică poate fi utilizată în una sau mai multe vizite la farmacie, în funcție de nevoile beneficiarului.