Persoanele care folosesc bețișoare de urechi pentru curățarea în interior împing, practic, cerumenul foarte aproape de timpan și creează, astfel, straturi de cerumen, formând, în acest fel, dopul de ceară, afirmă dr. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL.

Întrebată, într-o emisiune la Medika TV citată de news ro, dacă este mit sau realitate ideea că bețișoarele de urechi dăunează sănătății urechii, dr. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic, a răspuns: „Sută la sută dăunează”, scrie Știripesurse.ro.

„Nu este un mit, este o realitate, toate ghidurile ORL ne spun asta. Bățul de urechi dăunează pentru că urechea are un mecanism propriu de autocurățare, tot acel cerumen, prin mișcările capului, ale mandibulei este efectiv dat afară de ureche și nu este necesar să curățăm în interior. În momentul în care noi introducem bățul în ureche, noi împingem, practic, cerumenul chiar foarte aproape de timpan și creăm niște straturi de cerumen, așa se formează dopul. Este imposibil ca noi să scoatem ceara din conduct cu bețișorul”, a explicat medicul.

Complicațiile folosirii variază de la simple zgârieturi la perforarea timpanului, care se rezolvă pe cale chirurgicală.

Iuliana Paraschivescu a precizat că bețișoarele pentru urechi pot fi folosite pentru igiena exterioară a urechii, el fiind inventat, de altfel, pentru curățarea pavilionului.