Potrivit procuraturii, infractorul a atacat trecătorii pentru bani și telefoane, iar pedeapsa finală a fost una mare din cauza infracțiunilor repetate, având deja o condamnare anterioară, conform rupor.md. Ambele atacuri au avut loc la sfârșitul lunii februarie 2023. Conform datelor anchetei, prima victimă a inculpatului a fost o femeie cu piciorul fracturat, care mergea pe stradă cu cârje. Înțelegând că din cauza accidentării nu se va putea apăra sau să-l ajungă din urmă, tânărul a urmărit-o, a atacat-o din spate, a doborât-o la pământ și i-a furat telefonul în valoare de 3.600 de lei. A doua zi seara, infractorul a comis o nouă infracțiune, de data aceasta împreună cu complici, ale căror cazuri au fost separate într-o procedură distinctă. Pe stradă, ei l-au urmărit pe un bărbat: inculpatul s-a apropiat din spate, l-a lovit pe trecător în cap și l-a prins de gât, în timp ce complicii săi au furat de la acesta telefonul în valoare de 7.800 de lei, 1.200 de lei în numerar, pungi cu produse și alte bunuri. În cadrul ședinței de judecată, tânărul a recunoscut pe deplin vina, a declarat că îi pare rău și a promis să compenseze prejudiciul victimelor. Procuratura precizează că aceasta nu este prima sa încălcare a legii - anterior, el a fost condamnat pentru furturi, furt de automobil, înșelăciune și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului. Sentința pronunțată nu a intrat încă în vigoare și poate fi contestată în instanța superioară, astfel că, până la o decizie finală a instanței, bărbatul este considerat nevinovat.