Această propunere se regăsește în pachetul de măsuri privind politica fiscală - 2027, conform logos-press.md. Autorii explică inițiativa prin faptul că unii angajatori au început să utilizeze acest mecanism în scopuri de optimizare fiscală, mascherând sub aceste plăți salariile și diminuând astfel fondul de plată a salariilor. Deși, conform legii, plățile din capitalul de stimulare pot fi efectuate o dată pe an. Pentru a exclude posibilitatea utilizării capitalului de stimulare ca mecanism alternativ de plată a salariilor, se propune anularea completă a acestuia. Se preconizează că propunerea, odată aprobată, va intra în vigoare în momentul publicării sale. În prezent, legislația permite formarea capitalului de stimulare din profitul net al întreprinderii pentru a recompensa angajații în anumite condiții, sporind astfel interesul acestora în activitatea eficientă a întreprinderii. Conform legii, aceste plăți sunt impozitate similar dividendelor. Acestea nu sunt supuse contribuțiilor pentru asigurările sociale și medicale, iar cota impozitului pe venit este de 6%. Este important de subliniat că capitalul de stimulare și programul Stock Option Plan sunt instrumente diferite, care se deosebesc atât prin reglementarea lor legală, cât și prin regimul fiscal.